Bielsk świętuje odzyskanie niepodległości

Szesnastego lutego br. bielszczanie obchodzą swoje lokalne święto – rocznicę odzyskania niepodległości po 124 latach zaborów. Jubileusz ten stał się także okazją do symbolicznego odsłonięcia muralu upamiętniającego to wydarzenie.

Ilustracja do artykułu _DSC2979-640.JPG

W uroczystości przygotowanej przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej, burmistrza miasta Bielsk Podlaski i Bielski Dom Kultury wzięli udział starostowie Sławomir Jerzy Snarski i Piotr Bożko.

goście

Stosownie do zaostrzonych środków bezpieczeństwa, wydarzenie to miało kameralny charakter. W sali teatralnej BDK zgromadzili się przede wszystkim członkowie Fundacji. Oprócz starostów towarzyszyli im także: członek zarządu województwa podlaskiego Marek Malinowski, burmistrz miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski i jego zastępca Bożena Zwolińska, wójt gminy Bielsk Podlaski Raisa Rajecka, prezesi spółdzielni mieszkaniowej Jan Kondratiuk i Cezary Szerszenowicz.

Studio Piosenki Fart

Występ Studia Piosenki Fart

Podczas uroczystości zaprezentowano film dokumentujący powstawanie muralu. Autorem dzieła był artysta Piotr Topczyłko, specjalizujący się w tworzeniu obrazów wielkoformatowych. O wydarzeniach z 16 lutego 1919 r. mówił brański historyk Zbigniew Romaniuk, przybliżając zebranym okoliczności odzyskania niepodległości przez Bielsk. Z kolei Piotr Daniło przedstawił znaczek turystyczny z wizerunkiem muralu, opowiadając o jego szczegółach, historii i idei tego typu pamiątek turystycznych.

Zbigniew Romaniuk

O wydarzeniach z 16 lutego 1919 r. mówi brański historyk Zbigniew Romaniuk

W przerwach między wystąpieniami prelegentów zaprezentowało się Studio Piosenki Fart, wykonując piosenki patriotyczne. Znaczną część spotkania stanowiły wystąpienia gości, w tym także starosty bielskiego Sławomira Jerzego Snarskiego.

starosta

Wystąpienie starosty Sławomira Jerzego Snarskiego

– Każda wspólnota musi mieć swoje korzenie – mówił starosta Snarski – być czymś napełniona – historią, kulturą, więziami, które ją łączą. Na pewno trzeba podziękować członkom Fundacji z panią Barbarą Babulewicz na czele za to, co czynią dla Bielska, że wzbogacają tę naszą wspólnotę pamięcią o wydarzeniach, które zaszły w przeszłości. My mamy skłonność do bycia tu i teraz, chcemy stworzyć coś w przyszłości, ale nic nam się nie uda, jeżeli nie sięgniemy do tego, co było – do tych ludzi, tych wydarzeń, które stworzyły to miejsce dla dobra mieszkańców. Nie ma wspólnoty narodowej, jeżeli nie ma ona swojej tradycji, historii, nie wie skąd pochodzi i jakie ma przesłanie dla następnych pokoleń. Suma tych wszystkich wydarzeń tworzy podwaliny przyszłości. Jesteśmy winni młodemu pokoleniu przekazanie tych wartości, które płyną z naszej historii oraz pokazanie tej troski ludzi, ich walki o to byśmy byli niepodlegli, byśmy mogli sami o sobie decydować. Ten mural jest też księgą historii, gdzie każdy przechodząc zastanowi się, co on oznacza. Nikt nie przejdzie obok niego obojętnie. Budując wspólnotę, która jest twórcza, która chce, aby pozytywne rzeczy wydarzyły się w przyszłości, musi pamiętać o tych, którzy byli przed nami, którzy w różnych trudnych warunkach dokonywali wielkich rzeczy. Dlatego bardzo serdecznie dziękuję Fundacji, pani prezes, tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego muralu, do upamiętnienia tej ważnej daty w dziejach Bielska Podlaskiego – naszej Małej Ojczyzny.

tort

Tort z miniaturą przedstawiającą bielski mural

Uroczystość zakończyła się niespodzianką przygotowaną przez członków Fundacji. Goście zostali poczęstowani tortem z umieszczoną na nim miniaturą przedstawiającą bielski mural. Z uwagi jednak na ich bezpieczeństwo, kawałki pokrojonego tortu przekazano im w pojemnikach do delektowania się w późniejszym czasie.

 

pd

Powrót na początek strony