Uroczystości ku czci ofiar niemieckiej zbrodni

Niesprzyjająca aura nie przeszkodziła bielszczanom w godnym uczczeniu ofiar mordu dokonanego na mieszkańcach Bielska Podlaskiego i okolic przez niemieckich okupantów przed 75 laty.

Ilustracja do artykułu Uroczystości01.jpg

Odbywającą się zwykle pod mauzoleum Ofiarom Barbarzyństwa mszę św. przeniesiono jedynie do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, natomiast wieńce i wiązanki na grobach pomordowanych złożono po jej zakończeniu. Uroczystości zakończono na miejscu straceń na uroczysku Osuszek w Lesie Pilickim.

Uroczystości

Mszę św. odprawił ks. Dariusz Misior

Uroczystości

Uroczystości

Modlitwę wiernych odczytał przwodniczący Rady Powiatu Adam Miron Łęczycki

Głównym wydarzeniem w obchodach 75. rocznicy mordu 15 lipca br. była wspomniana msza św. odprawiona przez wikariusza parafii ks. Dariusza Misiora. Wygłosił on też homilię, w której porównał ofiarę życia złożoną 15 lipca 1943 r. przez 49 mieszkańców Bielska i ks. Henryka Opiatowskiego z Brańska do męczeństwa pierwszych chrześcijan. Przedstawiając sylwetki bielskich męczenników apelował do uczestników uroczystości o czerpanie wzorców z ich postawy. – Po zakończeniu tej mszy św. rozejdziemy się do swoich domów, oddamy się swoim codziennym czynnościom. Sprawmy, aby być godnymi tej ofiary – mówił ks. Misior.

Uroczystości

Pod mauzoleum Ofiarom Barbarrzyństwa wieniec i kwiaty złożyła
wspólna delegacja Powiatu Bielskiego i Urzędu Miasta Bielsk Podlaski.
Pierwszy od prawej przewodniczący Łęczycki,  drugi od prawej – wicestarosta Piotr Bożko

Uroczystości

Uroczystości

Po zakończeniu mszy na mogiłach ofiar mordu na cmentarzu parafialnym przy dźwiękach werbli złożono wieńce i wiązanki. Poprzedzone to zostało modlitwami kapłanów: proboszcza Parafii Opieki Matki Bożej ks. mitrata Jana Szmydkiego oraz ks. Misiora. Podobnie na uroczysku Osuszek zebrani modlili się pod przewodnictwem kapłanów na miejscu straceń pod krzyżem modlitewnej pamięci. Tutaj też głos zabrał wicestarosta bielski Piotr Bożko, oddając hołd zamordowanym bielszczanom.

Uroczystości

Modlitwy na uroczysku Osuszek

Uroczystości

Kwiaty pod krzyżem modlitewnej pamięci składa przewodniczący Łęczycki z wicestarostą Bożko

Uroczystości

Krzyż modlitewnej pamięci

W uroczystościach przygotowanych wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim i Powiatowy Zespół ds. Obchodów Świąt Państwowych i Rocznic Patriotycznych oraz rzymskokatolicką Parafię Miłosierdzia Bożego wzięli udział m.in. senator RP Tadeusz Romańczuk, przedstawiciele samorządów: wicestarosta, przewodniczący Rady Powiatu Adam Miron Łęczycki, burmistrz miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski, wójt gminy Bielsk Podlaski Raisa Rajecka, komendanci policji, straży pożarnej i Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku Podlaskim, rodziny ofiar zbrodni, delegacje instytucji i zakładów pracy, poczty sztandarowe i harcerze. Uczestniczyły w nich także chór parafialny oraz muzycy młodzieżowej orkiestry dętej.

 

pd

Powrót na początek strony