Siatkarskie reminiscencje

Trzeciego października br. w auli Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku odbyła się gala estradowo-sportowa „Człowiek – człowiekowi – człowiekiem” przebiegająca pod hasłem „Siatkarskie reminiscencje”.

Ilustracja do artykułu 081008-siatkarskie1.jpg

Jacek Olszewski, wdowiec po zmarłej siatkarce Agacie Mróz, z córką Lilianą

Organizatorem gali było Podlaskie Stowarzyszenie na rzecz Transplantologii, które choć działa od niespełna dwóch lat, to ma już na swoim koncie szereg zakończonych sukcesem akcji. Z ogromnym zaangażowaniem włączyło się w akcję zbiórki krwi dla znakomitej siatkarki śp. Agaty Mróz. W przeprowadzonej akcji, w ciągu zaledwie dwóch dni jej trwania, zebrano 190 litrów tego najcenniejszego z leków. Stowarzyszenie organizowało licytacje przedmiotów związanych z polskimi mistrzami sportu, a uzyskane tą drogą środki wsparły finansowo zarówno Agatę Mróz, jak też ciężko chorą Gabrysię Paradowicz ze Zwierek. Stowarzyszenie jest organizatorem debat o przeszczepach, m.in. w Bielsku Podlaskim i Białymstoku, jak również uczestniczy w organizacji wielu imprez sportowych na terenie województwa podlaskiego. – To – jak mówi prezes stowarzyszenia Ryszard Świerczewski – doskonała okazja do tego, aby promować ideę transplantacji, propagować i komunikować potrzebę mówienia o tym fakcie i pobudzać wzrost świadomości mieszkańców regionu.

Uroczystości patronowali m.in. wojewoda podlaski, minister sportu i turystyki, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, prezydent Białegostoku, rektor WSFiZ w Białymstoku oraz rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Patronat medialny sprawowały TVP Białystok oraz dwutygodnik „Wieści Podlaskie”.

Uroczystość przebiegała w dwóch częściach, pierwsza z nich poświęcona była zmarłej przed czterema miesiącami Agacie Mróz. Przybył na nią wdowiec Jacek Olszewski z córeczką Lilianą, aby podziękować Towarzystwu i wszystkim jego sympatykom za działania na rzecz ratowania zdrowia i życia ludzkiego.

W drugiej części gali miało miejsce podsumowanie konkursu pod hasłem: „Wybierz miss białostockiej drużyny siatkarskiej Pronar – Zeto – Astwa – AZS Białystok”. Patronat nad konkursem objęli m.in.: Podlaska Rada Olimpijska PKOl, Sławomir Jerzy Snarski – starosta bielski, Czesław Jakubowicz – wójt gminy Juchnowiec Kościelny i redakcja „Wieści Podlaskich”.

Starosta Sławomir Jerzy Snarski wręcza statuetkę Annie Manikowskiej

Starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski wręcza statuetkę Annie Manikowskiej – miss białostockiej drużyny siatkarek

Zawodniczki przyjechały na uroczystość prosto z wygranego 3:1 meczu z Gedanią Żukowo na turnieju o Puchar Prezydenta Białegostoku. Statuetkę Starosty Bielskiego za zajęcie I miejsca w plebiscycie na najładniejszą siatkarkę zdobyła Anna Manikowska. Pierwszą wicemiss została Katarzyna Kalinowska, a drugą – Magdalena Saad.

Starosta Snarski, w podziękowaniu za stałą współpracę w działaniu na rzecz ratowania ludzkiego życia i niesienia pomocy potrzebującym, wręczył prezesowi Świerczewskiemu pamiątkową szklaną statuetkę.

Podczas gali zostały wręczone jej uczestnikom, przyznane przez Stowarzyszenie, Medale Wrażliwego Serca.

Powrót na początek strony