Powiatowe obchody Święta Niepodległości

Jedenastego listopada w Bielsku Podlaskim odbyły się powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Ilustracja do artykułu IMG_7454.JPG

Delegacja władz Powiatu składa wiązankę pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa K. Piłsudskiego

Uroczystości rozpoczęto nabożeństwem za Ojczyznę w cerkwi św. Archanioła Michała, odprawionym w koncelebrze pod przewodnictwem dziekana bielskiego ks. Mitrata Leoncjusza Tofiluka.

Następnie pod ścianą klasztoru pokarmelickiego złożono wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa K. Piłsudskiego, jednego z najważniejszych twórców naszej niepodległości. W kościele Matki Bożej z Góry Karmel została odprawiona koncelebrowana msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodził ks. kanonik Zbigniew Domirski przy obecności dziekana bielskiego ks. prałata Kazimierza Siekierko, ks. kanonika Dariusza Kujawy, ks. kanonika Bogdana Mutianko oraz ks. prałata Wojciecha Wasaka. Homilię wygłosił ks. Radosław Wiechnik, który przypomniał niezłomną postawę osób walczących o wolność i niepodległość Polski, wiernych idei, że „wolność jest nam dana i zadana”. Zacytował listy pułkownika Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” – dowódcy IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, zamordowanego przez komunistycznych oprawców, pisane z celi śmierci do najbliższej rodziny. Były one przykładem wierności Rzeczypospolitej, świadomości ponoszonej ofiary życia i troski o jej przyszłe losy.

zdjęcie: Powiatowe obchody Święta Niepodległości

zdjęcie: Powiatowe obchody Święta Niepodległości

Druga część uroczystości odbyła się przy pomniku Niepodległości Polski, gdzie przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, wykonującej hymn państwowy, dokonano podniesienia flagi państwowej na maszt.

Do zebranych mieszkańców powiatu przemówienie wygłosił gospodarz uroczystości starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski: – Umiłowanie ojczyzny i szacunek do drugiego człowieka, to że możemy się różnić, ale nawzajem się szanować – to jest ważne przesłanie w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Miałem przyjemność uczestniczyć w uroczystościach w naszych szkołach powiatowych, gdzie byłem bardzo zbudowany świadomością naszej młodzieży, która pokazuje czym jest Ojczyzna, jak należy jej służyć i na jej rzecz pracować. Bardzo ważna przy korzystaniu z dóbr przypisanych dla naszego społeczeństwa i narodu jest świadomość o naszych korzeniach – o tych wszystkich, którzy w naszych rodzinach krok po kroku pokazywali, jak należy służyć Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, by zawsze była wolna i niepodległa

zdjęcie: Powiatowe obchody Święta Niepodległości

Przemówienie wygłosił starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski

zdjęcie: Powiatowe obchody Święta Niepodległości

Występ uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego z BJN im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Obok starosty swoje przemówienia wygłosili również: senator RP Tadeusz Romańczuk, poseł na sejm RP Dariusz Piontkowski oraz komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku Podlaskim ppłk Marek Figzał.

Miejsce przy pomniku Niepodległości Polski na kilkanaście minut przejęli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim: Anna Nikitiuk, Maksym Fionik, Daria Niestoruk, Magda Mazuruk, Julia Czarkowska, Justyna Sakowicz, Sandra Pietrowska, Tomasz Ostrowski, Piotr Świderski, Agnieszka Martyniuk, Aleksandra Łożecka oraz Justyna Marczuk. Zaprezentowali oni bogaty i piękny program artystyczny, składający się z wierszy, tekstów i pieśni, nagrodzony oklaskami przez pozostałych uczestników uroczystości. Pięknym akcentem było rozdanie przez uczniów tejże szkoły goździków w biało-czerwonych barwach, co bardzo podkreśliło patriotyczny charakter obchodzonego święta.

zdjęcie: Powiatowe obchody Święta Niepodległości

Członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” złożyli uroczystą przysięgę

Kolejnym etapem tej części uroczystości było złożenie przez członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” uroczystej przysięgi. Stanęło do niej 21 nowych członków tej organizacji społeczno-wychowawczej, w tym dniu dowodzonej przez sierż. Adama Borowskiego. Akt przysięgi odebrał por. Maciej Zajkowski.

zdjęcie: Powiatowe obchody Święta Niepodległości

zdjęcie: Powiatowe obchody Święta Niepodległości

zdjęcie: Powiatowe obchody Święta Niepodległości

Na zakończenie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem, oddając honory twórcom niepodległej Rzeczypospolitej i wszystkim, którzy walczyli i ginęli dla tej wielkiej i szczytnej idei.

W trzeciej części obchodów o godz. 15 przed Bielskim Domem Kultury w Bielsku Podlaskim można było spróbować wojskowej grochówki. Godzinę później w BDK odbył się uroczysty koncert Chóru Polskiej Pieśni Narodowej. Wystąpił również zespół Stowarzyszenia Ojcowizna Ziemi Bielskiej oraz uczniowie bielskich szkół podstawowych. Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

 

pd, fot. Sebastian Bendella

Powrót na początek strony