Pojazdy ekologiczne w powiecie bielskim

Nikt dziś nie ma już wątpliwości, iż przyszłość motoryzacji stanowi napęd elektryczny pojazdów samochodowych. Co prawda istnieją jeszcze znaczące ograniczenia uniemożliwiające szersze korzystanie z aut posiadających taki napęd, jednak ich liczba w Europie stale rośnie.

Ilustracja do artykułu electric-car-2783573_640.jpg

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych prognozuje, iż w bieżącym roku na europejskich drogach może poruszać się ponad milion tego typu samochodów.

Ministerstwo Energii zbiera dane na temat zarejestrowanych pojazdów wyposażonych w instalację gazową i elektryczną. Po dokonaniu stosownej analizy przez Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim okazało się, iż w powiecie bielskim zrejestrowany jest tylko jeden pojazd zasilany gazem ziemnym (metanem). Pojazd ten przybył z taką instalacją z zagranicy.

Brak jest samochodów zasilanych tylko energią elektryczną, ale po naszych drogach porusza się sześć pojazdów wyposażonych w silniki hybrydowe. Ten rodzaj napędu składa się z dwóch silników: spalinowego i elektrycznego, z których pierwszy ma za zadanie ładowanie akumulatorów, a drugi czerpie z nich energię, napędzając cały pojazd. Umożliwia to znaczące oszczędzanie paliwa, a w konsekwencji ogranicza emisję szkodliwych spalin oddziaływujących na środowisko.

 

an, pd

Powrót na początek strony