Nowy sztandar dla bielskiej policji

W rocznicę uchwalenia w 1919 r. ustawy o Policji Państwowej policjanci obchodzą swoje święto. W tym roku oficjalne uroczystości w powiecie bielskim rozpoczęły się wyjątkowym wydarzeniem – wręczeniem sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim.

Ilustracja do artykułu DSC_0026.JPG

W uroczystościach, które odbyły się 30 lipca br., udział wzięli m.in.: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, komendant wojewódzki policji nadinsp. Daniel Kołnierowicz oraz przedstawiciel fundatorów sztandaru – starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski.

zdjęcie: Nowy sztandar dla bielskiej policji

Uroczystości zainaugurowały nabożeństwo odprawione w intencji policjantów i pracowników bielskiej i hajnowskiej policji w cerkwi św. Michała Archanioła oraz msza św. celebrowana w bazylice pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja. Następnie, w asyście kompanii reprezentacyjnej Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, wszyscy zebrani przemaszerowali ulicami miasta na plac przed budynkiem ratusza miejskiego, gdzie o godz. 13 rozpoczęła się uroczystość nadania sztandaru. Został on ufundowany przez Powiat Bielski wraz z tutejszymi siedmioma z ośmiu samorządów gminnych.

zdjęcie: Nowy sztandar dla bielskiej policji

Wręczenia w imieniu fundatorów dokonał starosta Snarski. Pogratulował policji sztandaru, jednocześnie wskazując, że jest on dowodem uznania dla wielu pokoleń policjantek i policjantów oraz pracowników cywilnych bielskiej Komendy. Podkreślił też pozytywną rolę dotychczasowych komendantów powiatowych, z którymi miał okazję współpracować na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

zdjęcie: Nowy sztandar dla bielskiej policji

Starosta bielski podziękował również samorządom gminnym za ich wkład w ufundowanie sztandaru. Określił je jako najlepszy zespół do reprezentowania tutejszego społeczeństwa, które jest wdzięczne policji za pełnioną z poświęceniem służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców i właściwą ochronę porządku publicznego.

zdjęcie: Nowy sztandar dla bielskiej policji

Meldunek o gotowości do nadania sztandaru dowódca uroczystości złożył wiceministrowi Zielińskiemu, który zwracając się do zebranych podkreślił, że „sztandar ten jest symbolem najwyższych, najświętszych wartości, takich jak: Bóg, Honor i Ojczyzna! Przypomina o tradycji, honorze, godności i o obowiązkach”.

zdjęcie: Nowy sztandar dla bielskiej policji

Po złożonym przez dowódcę uroczystości meldunku, mł. insp. Anna Bajeńska – bielski komendant powiatowy – przywitała zebranych gości. Następnie odczytany został akt wręczenia sztandaru Komendzie.

zdjęcie: Nowy sztandar dla bielskiej policji

Po ceremonii wbicia pamiątkowych gwoździ odbyło się poświęcenie sztandaru przez księdza biskupa Tadeusza Pikusa i księdza dziekana Leoncjusza Tofiluka. Następnie sztandar przekazany został komendant Bajeńskiej, która po dokonaniu prezentacji przekazała nowe insygnium pocztowi sztandarowemu.

zdjęcie: Nowy sztandar dla bielskiej policji

Przyznano również akty mianowania na wyższe stopnie policyjne – łącznie awanse otrzymało 53 funkcjonariuszy z Bielska i Hajnówki. W korpusie oficerów awansowało sześciu policjantów, w tym stopień nadkomisarza otrzymał zastępca komendanta bielskiej policji kom. Sławomir Kołakowski. W korpusie aspirantów awanse przyznano 33 policjantom, w korpusie podoficerów – 16, zaś szeregowych – siedmiu.

zdjęcie: Nowy sztandar dla bielskiej policji

Zgromadzeni goście mogli również obejrzeć przemarsz kompanii reprezentacyjnej Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku oraz wysłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Bielscy policjanci przygotowali dla mieszkańców stoisko, gdzie najmłodsi mogli wziąć udział w konkursach dotyczących bezpieczeństwa.

zdjęcie: Nowy sztandar dla bielskiej policji

Przedstawiciele bielskiej Komendy oddali też hołd funkcjonariuszom z powiatu bielskiego pomordowanym w okresie międzywojennym, odwiedzając tego dnia cmentarną kwaterę policjantów poległych przed 1939 r. podczas służby oraz zapalając pamiątkowe znicze na ich grobach.

 

oprac. bk na podstawie materiałów Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim, fot. KPP w Bielsku Podlaskim

Powrót na początek strony