Nowy sprzęt medyczny dla oddziału ginekologicznego i położniczo-noworodkowego

Dwudziestego ósmego lutego 2018 r. w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim odbyła się uroczystość przyjęcia na oddział ginekologiczny i położniczo-noworodkowy sprzętu i aparatury medycznej. Zakup był możliwy dzięki dotacji udzielonej z budżetu miasta Bielsk Podlaski.

Ilustracja do artykułu g1.JPG

Oddział w 2016 roku przeszedł generalny remont. Pomieszczenia zostały zmodernizowane i wyposażone w klimatyzację. Oddział dysponuje wykwalifikowaną kadrą i specjalistycznym wyposażeniem. Posiada 39 łóżek. Sale noworodkowe pozwalają matkom na pobyt razem z dzieckiem. Każda sala posiada stanowisko do pielęgnacji dziecka. Wszystkie sale mają łazienki oraz dostęp do telewizji. Pacjentki rodzące mają możliwość doboru dogodnej pozycji. Jeżeli noworodek wymaga intensywnego leczenia, przeniesiony zostaje do oddziału neonatologicznego, funkcjonującego przy oddziale ginekologicznym.

przekazanie sprzętu

Przy oddziale funkcjonuje poradnia laktacyjna, która oferuje pomoc i wsparcie w zaburzeniach laktacyjnych. Pary oczekujące narodzin dziecka mogą skorzystać z przyszpitalnej Szkoły rodzenia.

Wymiana sprzętu na nowoczesny aparat USG z funkcją 4D pozwala na zaprezentowanie rodzicom pięknego i zrozumiałego obrazu dziecka w czasie rzeczywistym. Umożliwia również uzyskanie anatomicznych przekrojów, niedostępnych w badaniu dwuwymiarowym, które ułatwiają wczesne rozpoznawanie wad wrodzonych u płodu i cech, które mogą świadczyć o różnych chorobach, w tym genetycznych. Na podwyższenie komfortu pacjentek znaczący wpływ miała też wymiana fotela ginekologicznego.

Zakupiony z dotacji sprzęt i aparatura medyczna przyczyniły się do poprawy diagnostyki i leczenia oraz jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych. Nowe wyposażenie doskonale służy mieszkankom miasta Bielsk Podlaski, powiatu bielskiego i okolic.

Jest to kolejne wsparcie uzyskane od jednostki samorządowej. W ubiegłym roku Powiat Bielski wydatnie wsparł działalność szpitala, m.in. finansując koszty przystosowania i wyposażenia pomieszczeń w Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Brańsku na potrzeby przychodni podstawowej opieki zdrowotnej i poradni K (w sumie ponad 500 tys. zł) oraz przekazując dotację w kwocie 140 tys. zł na zakup zestawu laparoskopowego na potrzeby oddziału chirurgicznego z pododdziałem chirurgii naczyniowej.

 

ps, pd, fot. K. Jankowski

Powrót na początek strony