Kwalifikacja wojskowa w 2020 roku zostaje zakończona!

Szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 roku. Na mocy tego przepisu kwalifikacja zostaje zakończona 13 marca br. Wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej od 16 marca br. do 30 kwietnia br. tracą ważność.

Ilustracja do artykułu the-military-2536694_640-pixabay.jpg

Zakończenie kwalifikacji wojskowej jest związane z ryzykiem zarażenia koronawirusem, powodującym chorobę COVID-19. Jest to działanie profilaktyczne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa.

Rozporządzenie przewiduje, że 13 marca br. zakończą działanie powiatowe komisje lekarskie kwalifikacji wojskowej na terenie całego kraju. Osoby, które otrzymały wezwania do stawienia się do kwalifikacji wojskowej, nie mają już tego obowiązku.

Szacuje się, że od 2 lutego do chwili 12 marca powiatowe komisje lekarskie wydały orzeczenia lekarskie dla około 35-40 proc. osób zobowiązanych do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 roku. Natomiast pozostałe osoby zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej w 2021 roku.

Źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

 

db

Powrót na początek strony