Kolejny sukces naszego powiatu!

Powiat bielski awansował na czwarte miejsce w rankingu powiatów do 60 tys. mieszkańców. Nasze znaczenie wśród krajowych liderów w tej kategorii potwierdza również utrzymywanie się przez prawie cały ubiegły rok na pierwszym miejscu. Dopiero finisz zdecydował o zmianach w czołówce.

Ilustracja do artykułu laureat rankingu ZPPa.png

W poprzednich latach byliśmy na miejscach: jedenastym w 2012 r., dziesiątym w 2013 r., ósmym w 2014 r. i na piątym w 2015 i 2016 r. Świadczy to o solidnych podstawach osiągniętego sukcesu, ale jednocześnie o potencjale do dalszych pozytywnych zmian. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę, że ta rywalizacja jest żywa, a inne powiaty niewątpliwie mają motywację, aby pokonywać nas w kolejnych notowaniach. Mimo to, jak dotąd, udaje nam się wykazać skutecznością w realizowaniu zadań i promowaniu swoich osiągnięć tak, aby znalazły swoje odbicie w rankingu (44 690 pkt). Oczywiście nie jest on jakimś superdokładnym miernikiem dobrobytu, jednakże w dłuższej perspektywie wskazuje na dobre wyniki zarządzania oraz aspiracje i ambicję lokalnych społeczności i władz samorządowych.

Znaczny udział w tym osiągnięciu ma wielkość wydatkowanych środków pozyskanych przez samorząd powiatowy ze źródeł zewnętrznych krajowych i zagranicznych – łącznie 4500 pkt. Przewidujemy wzrost tych wydatków w roku bieżącym w związku z inwestycjami w bielskim szpitalu i budową nowoczesnej hali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym.

Przykładem tutejszej atrakcyjności inwestycyjnej i poszanowania środowiska jest nowoczesna fabryka płyt HDF koncernu Ikea Industry Poland sp. z o.o. w Koszkach, która czerpie energię z odnawialnych źródeł (OZE) wykorzystując bardzo nowoczesną i wydajną instalację w postaci kotła parowego 60 MW wraz z turbiną elektryczną i instalacją dystrybucji ciepła w postaci pary i ciepłej wody. Ta inwestycja pozwoliła powiatowi zająć pierwsze miejsce w ogólnopolskim rankingu energii odnawianej. Z tego tytułu uzyskaliśmy dodatkowe punkty w rankingu powiatów.

Warto też wspomnieć o wieloletnim utrzymywaniu się bielskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w złotej setce najlepszych szpitali w Polsce w konkursie Bezpieczny Szpital. Aktualnie zajmuje on 24. miejsce w kraju i pierwsze w województwie podlaskim.

 

bk

Powrót na początek strony