Kanon i moda – Noc Muzeów 2019

Kanon i moda mają duży wpływ na nasze codzienne życie. Wrażliwi na piękno we wszystkich jego formach dajemy się ponieść masowej wyobraźni i modzie. Ta z kolei zależy od kanonu wzorca, który w danym momencie jest popularny.

Ilustracja do artykułu 0518plakat noc muzeów 2019 int 640.jpg

Muzeum w Bielsku Podlaskim, ratusz, ul. Mickiewicza 45, godz. 18.00 – 24.00.

Wstęp wolny!

W tegoroczną Noc Muzeów damy się ponieść modzie ludowej i kanonom piękna zaczerpniętym z wiejskich izb oraz otaczającej nas przyrody.

W tym roku Muzeum w Bielsku Podlaskim zaprasza na modną noc. A w programie:

  • 18.00 – otwarcie wystawy „Modne makatki” ze zbiorów bielskiego muzeum – o makatce, jako modnym elemencie zdobnictwa wiejskich izb i o kanonach w makatkowych sentencjach.
  • 19.00 – spotkanie z Piotrem Kozłowskim – autorem makiety bielskiego dworca kolejowego z okresu międzywojennego. Prezentacja makiety w skali 1:50 powstałej we współpracy z Markiem Skrzyniarzem i Mirosławem Tofilukiem z Pracowni Modelarskiej Kartonowy Tur w Bielsku Podlaskim.
  • 20.00 – warsztaty „Gadki z makatki”, w ramach których wykonamy efektowne makatki kuchenne z sentencjami (bez wyszywania). Liczba uczestników: 15 osób; prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc pod nr. tel. 509 336 841.
  • 21.00 – warsztaty „Makatki z babcinej chatki”– malowanie kwiecistych wzorów. Liczba uczestników: 15 osób; rezerwacja – tel. 509 336 841.
  • Indywidualne zwiedzanie wystawy „Żuraw” – o ptasim kanonie piękna na przykładzie żurawia.
  • Zwiedzanie wystawy „Tajemniczy ręcznik” – wzornictwo ręcznikowe, jako przykład kanonu w sztuce ludowej.

W trakcie zwiedzania zapraszamy na warsztaty, podczas których wymalujemy kwieciste makatki oraz wykonamy efektowne makatki kuchenne z sentencjami (bez wyszywania).

Muzeum w Bielsku Podlaskim w ramach Nocy Muzeów zaprezentuje się w Wyższej Szkole Ekologii i Zarzadzania w Warszawie. W programie: wystawa planszowa wzbogacona oryginalnymi eksponatami – ręcznikami ludowymi; warsztaty malowania toreb wzorami podlaskimi oraz prezentacja działań muzeum; prelekcja na temat ręcznika obrzędowego w kulturze ludowej Podlasia.

 

Jerzy Sołub

Powrót na początek strony