Dobry zawód – fajne życie

– Co to znaczy dobry zawód? – pytał starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski podczas ceremonii otwarcia targów edukacyjno-zawodowych „Dobry zawód – fajne życie”, zorganizowanych przez Białostocką Fundację Kształcenia Kadr we współpracy z Miastem Bielsk Podlaski.

Ilustracja do artykułu DSC_1067.JPG

– Co to znaczy dobry zawód? – pytał starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski

– Oznacza to zawód, który daje nam satysfakcję i w którym się odnajdujemy. Rzecz polega na tym, by dorośli, nauczyciele i szkoły stworzyli młodym ludziom możliwość zapoznania się z zawodem i jego świadomego wyboru. To może z kolei zapewnić fajne życie, umożliwiające mądre wydawanie zarobionych pieniędzy, odpoczynek i rekreację, poznawanie innych ciekawych ludzi i zwiedzanie interesujących miejsc.

targi edukacyjno-zawodowe

Targi odbyły się 27 marca br. w Centrum Konferencyjnym Hotelu Unibus. Ich celem była popularyzacja kształcenia zawodowego oraz wskazanie płynących stąd korzyści zarówno podczas nauki, jak i w przyszłej pracy zawodowej. Swoją ofertę zaprezentowały szkoły prowadzące kształcenie w tym kierunku, m.in. Zespół Szkół nr 1 im. Marszałka J. K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim i Zespół Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim, a także Młodzieżowe Centrum Kariery w Bielsku Podlaskim i Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku Podlaskim. Obecne na targach były także przedsiębiorstwa zainteresowane pozyskiwaniem młodych pracowników: Suempol, Pronar, Arhelan, Unibep, Danwood, Hotel i Restauracja „Cztery Pory Roku”. Uczniowie gimnazjów i ostatnich klas szkół podstawowych, do których adresowana była oferta edukacyjna i zawodowa, mieli możliwość konsultacji z doradcami zawodowymi, poddania się testom online oraz zbadania własnych predyspozycji.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy ZS nr 1

Występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy ZS nr 1

Impreza została atrakcyjnie wzbogacona przez zespoły artystyczne. Już na jej wstępie uczestników bawiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy ZS nr 1, wykonująca utwory estradowe. Po niej swoje możliwości taneczne zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Podlaskie Kukułki”. Z kolei Studio Piosenki „Fart” zaprezentowało część swojego profesjonalnego repertuaru wokalnego.

Podlaskie Kukułki

Występ Podlaskich Kukłek działajacych przy ZS nr 4

Niewątpliwą atrakcją dla uczestników targów stał się także interaktywny robot Eugenius oraz hologramy.

Eugenius

Interaktywny robot Eugenius

W trakcie imprezy miała miejsce także konferencja podsumowująca realizowany projekt „Dobry zawód – fajne życie – popularyzacja kształcenia zawodowego w województwie podlaskim”, której zasadniczą częścią była debata na temat wizerunku kształcenia zawodowego. Wzięli w niej udział: starosta Snarski, burmistrz miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski, Aneta Andruszkiewicz – dyrektor personalna Unibep SA, Beata Dawidziuk – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, dyrektorzy naszych szkół zawodowych Romuald Margański (ZS nr 1) i Bolesław Hryniewicki (ZS nr 4) oraz wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim.

Beata Dawidziuk

Wystąpienie Beatay Dawidziuk – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim

W trakcie dyskusji starosta Snarski podkreślał, iż edukacja, a w szczególności kształcenie zawodowe, powinno być oparte na głębokiej wiedzy i znajomości wymogów rynku pracy traktowanych jako wieloletni proces. Zwrócił także uwagę na konieczność edukacji młodzieży pod kątem zachowań społecznych takich jak umiejętność pracy w zespole, komunikowania się ze współpracownikami i pracodawcą, a także samodzielności i odpowiedzialności. Wszystko to we współpracy z pracodawcami, oczekującymi na dobrze przygotowaną do zawodu młodzież, którą następnie można we własnym zakresie dokształcić pod kątem swoich specyficznych potrzeb. Odnosząc się do problemów związanych z procesem kształcenia, wskazał brak możliwości wpływu samorządów na edukację. – Czuję się jak bankomat wypłacający szkołom pieniądze, ale nie mam wpływu na proces kształcenia, jego jakość i program – mówił starosta. – Trzeba sobie bowiem postawić pytanie, jak długo można uczyć języków obcych, by można się nimi właściwie posługiwać, lub jak długo trzeba uczyć matematyki, by zapewnić dobrą zdawalność matur? Oczywiście współpracujemy ściśle z dyrektorami szkół, by młodym ludziom zapewnić jak najlepsze warunki nauki, bo bardzo nam na tym zależy. Także nauczycielom należy zapewnić komfort pracy, rozumiany nie tylko w sensie organizacyjnym, ale także finansowym.

debata

Debata na temat wizerunku kształcenia zawodowego

Konferencję zakończyła ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom konkursu filmowego „Nakręć się na zawód”. Zwycięzcom konkursu wręczyli je starosta Snarski oraz dyrektor biura Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku Józef Hordejuk.

zwycięzcy konkursu filmowego „Nakręć się na zawód”

Zwycięzcy konkursu filmowego „Nakręć się na zawód” w towarzystwie starosty bielskiego

 

pd

Powrót na początek strony